Kurzy pro středoškolské učitele matematiky a ZSV

Vyučující: doc. Ing. Mgr. Petr Mazouch, Ph.D.

Obsah kurzu:

Předmět je zaměřen na zdokonalení kompetencí učitelů středních škol v oblasti statistiky, pravděpodobnosti a ekonomické statistiky. Předmět je rozdělen do tří zmíněných základních oblastí a postupně, s využitím různých moderních prvků ve výuce, poskytne posluchačům podporu při implementaci nových oblastí do výuky jejich předmětů. Samotný kurz je modulární a je možné, že si student může libovolně vybrat jen část kurzu. Studenti si na závěr každého z modulů zkusí připravit vlastní didaktickou pomůcku pro danou oblast. Studenti získají základní znalosti z oblastí popisné statistiky, pravděpodobnosti a ekonomické statistiky. Díky praktickým ukázkám a příkladům budou moci jednoduše implementovat tyto oblasti do své výuky. Pro každou oblast budou v rámci výuky vytvářet a následně prezentovat didaktickou pomůcku vhodnou pro implementaci do výuky.

Kurz nabízí v rámci online části materiály pro přípravu vyučovací hodiny na tema „Popisná statistika“, „Pravděpodobnost“ nebo „Trh práce a ceny“. Online materiály jsou ve formě videí a obsahují i jednoduché otázky ověřující znalosti posluchače. Závěrem kurzu je setkání na zvolené téma s představením pracovních listů k využití ve výuce a diskusí nad postupem implementace materiálů. Pro absolvování kurzu a získání certifikátu stačí absolvovat alespoň jeden ze tří tematických modulů.

MODUL 1 – Popisná statistika: V rámci tohoto modulu se dozvíme zajímavosti, proč je statistika důležitá v našem životě a v čem ovlivnila svět. Podíváme se na základní ukazatele, jako je průměr (a jeho typy a vypovídací schopnost), měření variability a možnosti použití grafů.

MODUL 2 – Pravděpodobnost: Pravděpodobnost je všude kolem nás. Snažíme se volit mezi různými možnostmi, přiřazujeme situacím pravděpodobnost, že nastanou. V tomto modulu se zaměříme na možnosti, jak pravděpodobnost odhadnout (či spočítat), jak počítat pravděpodobnosti či složitější úlohy s podmíněnou pravděpodobností.

MODUL 3 – Trh práce a ceny: Jak se měří nezaměstnanost, z jakého zdroje se můžeme dozvědět průměrnou mzdu a co všechno zahrnuje spotřební koš pro odhad míry inflace? Modul je rozdělen do třech kapitol, které pokrývají základní vymezení oblastí trhu práce (pracovní aktivita a mzdy) a cenovou statistiku. Vstřícným způsobem představuje, jak se v praxi tyto oblasti zachycují, jaká jsou úskalí měření a co lze z dat vyčíst.

Termíny kurzu:

• Pondělí 13. 5. 2024