Vzdělání středních škol

Fakulta informatiky a statistiky nabízí bezplatné přednášky, které pro studenty středních škol a gymnázií připravili naši pedagogové. Odborné přednášky mohou rozšířit vašim studentům obzor o nová témata a je možné je využít během výuky nebo v případě absence učitele jako plnohodnotnou náhradu vyučování. V naší nabídce naleznete i vzdělávací videa z oblasti statistiky nebo si můžete objednat výjezdy našich studentů, kde každý student přináší vlastní pohled na vysokoškolské vzdělání.


Přednášky pro střední školy

Fakulta informatiky a statistiky představuje interaktivní přednášky a moderní e-learningové materiály navržené přímo pro potřeby středních škol. Naše přednášky se zaměřují na aktuální témata týkající se informatiky, matematiky a společenských věd a jsou připraveny podpořit vaše vzdělávací plány a cíle.

Věříme v důležitost propojení teorie s praxí a sílu interaktivního učení. Proto se snažíme pomáhat vašim žákům a studentům rozvíjet nejen teoretické znalosti, ale také praktické dovednosti. Přednášky jsou prezentovány našimi akademiky, kteří jsou připraveni předávat své znalosti a inspiraci mladším generacím.

Nabídku našich přednášek najdete níže. Ozvláštněte svou výuku zajímavou přednáškou přímo od vysokoškolského pedagoga na vaší škole nebo v prostorách Vysoké školy ekonomické, stačí kliknout na tlačítko a můžete si je rovnou objednat do výuky.


Jak se měří inflace

Co je vlastně inflace a jak ji měříme? A působí inflace na každého z nás stejně? A je inflace dobrá nebo špatná? Na tyto a podobné otázky se pokusíme najít odpověď v přednášce, která ukáže základní definice inflace, běžné přístupy, jak ji měřit a úskalí interpretace jejích hodnot. Studenti si odnesou kompetenci základního využití běžně publikovaného ukazatele a budou lépe chápat kontext ekonomických vztahů.

Jak efektivně předávat informace

Dnešní svět je komplikované moře informací, ve kterém je často problém se neztratit. Každý z nás denně čelí nepřebernému množství dat a stejně tak, a možná ještě hůře, jsou na tom firmy. Ty potřebují znát informace ze svých interních zdrojů i ze svého okolí a online světa. K tomu využívají vizualizace dat a reporting. V této přednášce se podíváme na to, jak a pomocí jakých nástrojů můžeme efektivně a s „příběhem“ předávat informace.

Podivuhodný svět náhody, statistiky a pravděpodobnosti

Přednáška obsahuje zajímavé příklady z historie statistiky, příklady výpočtu popisných charakteristik: polohy (průměr, modus, pořadové statistiky) i variability (variační rozpětí, kvartilové rozpětí, směrodatná odchylka, rozptyl), krátký úvod do pravděpodobnosti (základní definice pravděpodobnosti), logické klamy a paradoxy (survivorship bias, podmíněná pravděpodobnost,…).

Nabídka přednášek pro SŠ

Výjezdy na střední školy

Seznamte se s fakultou prostřednictvím našich vlastních studentů, kteří vám ji představí z první ruky. Pozvěte si jednoho z nich a dozvíte se nejen o naší fakultě, ale také o možnostech, které se otevírají studentům Fakulty informatiky a statistiky.

Každý z nich přináší vlastní pohled na školu a může se s vámi podělit o zajímavé projekty, do kterých je zapojen, o zkušenosti z účasti ve studentských spolcích, o své cestovatelské dobrodružství v rámci programu Erasmus nebo o tom, jak se studenti mohou zapojit do dění na fakultě.

V případě zájmu napište na:
prednaskyproskoly@vse.cz


Vzdělávací videa

PROČ JE STATISTIKA TAK DŮLEŽITÁ? – STATISTIKA PRO SŠ 1/5

Proč je statistika tak důležitá? Kde se nachází? A proč je důležité jí rozumět? Na tyhle a další otázky odpoví v prvním dílu série Statistika pro střední školy Ing. Tomáš Karel, Ph.D. z Katedry statistiky a pravděpodobnosti FIS VŠE v Praze.

Další videa

 

Středoškolská odborná činnost

Nabízíme témata a konzultanty pro oblasti informatika, ekonomika a řízení, matematika a statistika.

Vyberte si téma z naší nabídky:

  • Informační etika, ochrana soukromí, manipulace, kyberšikana, mediální gramotnost.
  • Vzdělávací videa, analýza youtuberů.
  • Statistika hrou, zlatý řez v praxi, logické slovní úlohy.
  • Rekreační matematika a optimalizační modely.
  • Úloha obchodního cestujícího a její využití.
  • Srovnání jak se žije v regionech?
  • Statistika co čtou středoškoláci?
  • Investice do boje s klimatickými změnami.
  • Zřízení statistické služby v první republice.

Nebo navrhněte své vlastní téma… kontaktujte našeho studentského tajemníka Mílu Vacha (vacm09@vse.cz), ten vás propojí s našimi konzultanty a pomůže vám vybrat téma.

Těšíme se na spolupráci.