Vzdělávací videa

Statistika pro SŠProč je statistika tak důležitá? – Statistika pro SŠ 1/5

Proč je statistika tak důležitá? Kde se nachází? A proč je důležité jí rozumět?

Na tyhle a další otázky odpoví v prvním dílu série Statistika pro střední školy Ing. Tomáš Karel, Ph.D. z Katedry statistiky a pravděpodobnosti FIS VŠE v Praze.


Jak statistika zachránila svět – Statistika pro SŠ 2/5

Statistika pomohla zastavit šíření nákazy a hrála důležitou roli i během druhé světové války. Jakto? A proč je někdy důležitější to, co není vidět?

To vše vám řekne Ing. Tomáš Karel, Ph.D. z Katedry statistiky a pravděpodobnosti FIS VŠE v Praze ve druhém dílu série Statistika pro střední školy.


Grafické zobrazování dat pro názornější prezentaci – Statistika pro SŠ 3/5

Vizualizace dat je důležitým nástrojem dnešní doby. Z nepřehledné tabulky totiž dokáže vytvořit srozumitelnou grafiku. S takto mocným nástrojem přichází ale velká zodpovědnost. Obzvlášť v dnešní době dezinformací a manipulací může být vizualizace snadno účelově zneužitá.

Na konkrétních příkladech vám to opět ukáže Ing. Tomáš Karel, Ph.D. z Katedry statistiky a pravděpodobnosti FIS VŠE v Praze v pořadí již třetím díle série Statistika pro střední školy.


Charakteristiky polohy – Statistika pro SŠ 4/5

Jaké známe charakteristiky ve statistice? A proč není dobrý nápad spoléhat třeba jen na průměr?

Charakteristiky polohy ve statistice vám představí Ing. Tomáš Karel, Ph.D. z Katedry statistiky a pravděpodobnosti FIS VŠE v Praze ve čtvrtém díle série Statistika pro střední školy.


Charakteristiky variability – Statistika pro SŠ 5/5

Míry variability jsou už tou částí statistiky, kde je potřeba trochu víc matematiky. Zároveň jsou ale velmi důležitou součástí vyhodnocení dat a to zejména tam, kde průměr může být dost zavádějící.

Jak se různé ukazatele variability vypočítají a k čemu je dobré je používat vám prozradí Ing. Tomáš Karel, Ph.D. z Katedry statistiky a pravděpodobnosti FIS VŠE v Praze v závěrečném díle série Statistika pro střední školy.