Ekonomie s daty pro středoškolské studenty

Vyučující: PhDr. Klára Kalíšková, M.A., Ph.D.

Zaměření kurzu:

Tento kurz ukazuje středoškolským studentům, jakým způsobem je možné využít základní ekonomické koncepty a metody statistické analýzy dat k zodpovězení rozličných společenských otázek. Studenti si na začátku kurzu zvolí téma, které by je zajímalo, a v průběhu kurzu pak pod vedením vyučujícího toto téma zpracovávají. Kurz je koncipován jako velmi praktický náhled do oblasti aplikované ekonomie, kde vyučující provází studenty jednotlivými kroky od položení výzkumné otázky, přes zpracování a přípravu dat, až po analýzu a interpretaci jejich závěrů. Studenti tak získají praktickou zkušenost se zpracováním a analýzou dat a základní představu o tom, jak lze jednoduché ekonomické koncepty aplikovat v praxi.

Výsledky učení:
Studenti získají praktickou zkušenost s tím, jak aplikovat základní statistické a ekonometrické metody pro zodpovězení společenských otázek.
Studenti se naučí základy statistiky a ekonometrie a pochopí základní koncepty aplikované ekonomie.
Naučí se samostatně pracovat s daty, včetně přípravy a základní analýzy dat, grafického zobrazení a jednoduché lineární regrese.
Získané znalosti budou umět aplikovat na konkrétní otázku v rámci studentského projektu a interpretovat své výsledky.
Naučí se připravit kvalitní prezentaci a svou práci efektivně odprezentovat.

Obsah:
Úvod do aplikované ekonomie a základů statistiky
Co to je aplikovaná ekonomie, jak nám data mohou pomoci zodpovědět důležité společenské otázky
Základy analýzy dat, grafické zobrazení, základy statistiky.
Aplikace základních statistických konceptů v praxi.
Základy zpracování dat ve statistickém softwaru Gretl.
První seznámení s daty, která budou studenti používat pro studentský projekt.

Zpracování dat a jejich využití pro zodpovězení společenských otázek
Testování hypotéz v praxi a jeho aplikace v Gretlu.
Tabulace dat a grafické znázornění, základní zpracování dat.
Lineární regrese (teorie, volba proměnných), aplikace na konkrétním příkladu.
Interpretace výsledků lineární regrese a aplikace pro studentský projekt.

Práce na studentském projektu a příprava prezentace
Definice hlavní otázky pro studentský projekt, náčrt postupu řešení.
Aplikace konceptů z předchozích dvou modulů na konkrétní otázku řešenou v rámci studentského projektu.
Prezentační schopnosti, příprava prezentace studentského projektu.

Kurz představuje, jakým způsobem je možné objasnit různé společenské otázky s využitím základních ekonomických konceptu pracujících s daty. Studenti si na začátku kurzu zvolí téma, které by je zajímalo, a v průběhu kurzu pak pod vedením vyučujícího toto téma zpracovávají. Kurz je koncipován jako velmi praktický náhled do oblasti aplikované ekonomie, kde vyučující provází studenty jednotlivými kroky od položení výzkumné otázky, přes zpracování a přípravu dat, až po analýzu a interpretaci jejich závěrů. Studenti si vyzkouší metody statistické analýzy a získají praktickou zkušenost se zpracováním a analýzou dat a představu o tom, jak lze jednoduché ekonomické koncepty aplikovat v praxi.

Oficiální sylabus kurzu.

Termíny kurzu:

• série 5 setkání: 16. 5. 2024, 23. 5. 2024, 30. 5. 2024, 13. 6. 2024, 27. 6. 2024 – vždy 16:00 – 18:00 na VŠE

Přihlášení na kurz