ANALÝZA: Zrušení superhrubé mzdy spotřebu domácností příliš nepodpoří

Předseda vlády Andrej Babiš v rámci poslaneckého pozměňovacího návrhu k tzv. daňovému balíčku předkládá návrh na zrušení tzv. superhrubé mzdy včetně snížení mezní efektivní sazby daně z příjmu fyzických osob o čtvrtinu. Předpokládaný negativní dopad do veřejných rozpočtů je přibližně 90 miliard korun. Dle ministerstva financí předložený návrh výrazně podpoří spotřebu domácností. Děkan Fakulty informatiky a statistiky Jakub Fischer, vedoucí katedry ekonomické statistiky Petr Mazouch a členka katedry veřejných financí Fakulty financí a účetnictví Savina Finardi zpracovali studii, která tento argument vyvrací.

Na základě reakce Ministerstva financí ČR jsme do studie k 13. 11. 2020 přidali odhady dopadů pozměňovacích návrhů předložených poslancem J. Hamáčkem a poslanci M. Ferjenčíkem a T. Martínkem; zároveň jsme zpřesnili některé výpočty a doplnili interpretaci výsledků.

Studie se dostala do vysílání České televize, naposledy do pořadu Interview ČT24, kde byl hostem přímo děkan FIS VŠE Jakub Fischer. Zmíněna byla také v pořadu 90′ ČT24. Dále se dostala na stránky Hospodářských novin, Práva a Libereckého, Brněnského a Pražského Deníku. Odkazují na ni weby kurzy.cz, podnikatel.cz nebo piratskelisty.cz. Poměrně rozsáhlý mediální zásah studie považujeme vzhledem k jejímu obsahu za velmi důležitý.

Tisková zpráva  Aktualizovaná studie