Na FIS vznikla nová publikace o data science

Na Fakultě informatiky a statistiky vznikla kniha o data science. Publikace Mechanizing Hypothesis Formation – Principles and Case Studies navíc zvítězila v soutěži Cena rektora VŠE za prestižní publikaci za rok 2022 v kategorii knižní publikace.

Publikace, na které pracovali autoři Jan Rauch, Milan Šimůnek, David Chudán a Petr Máša, shrnuje principy logiky objevování (logic of discovery) vyvinuté skupinou českých výzkumníků v 60. letech. V knize najdete desítky reálných aplikací tzv. GUHA procedur implementovaných v systému LISp-Miner vyvinutém na FIS, ale také také první zkušenosti s implementací metody GUHA v jazyce Python a příklady aplikací pro Business Intelligence. Kniha poskytuje přehled teoretických poznatků, kterých bylo v této oblasti dosaženo na FIS, zároveň se zabývá i relevantními tématy pro budoucí výzkum a vývoj.

Více o publikaci najdete zde.