O úbytku populace Ruska v Seznam Zprávách s Markétou Majerovou z katedry demografie

Rusko se potýká s úbytkem populace už od 90. let, válka na Ukrajině tuto demografickou krizi prohlubuje dál. O problému populačního poklesu v Rusku se vyjádřila v analýze Seznam Zprávy RNDr. Markéta Majerová, Ph.D. z katedry demografie.

Ekonomické a sociální problémy budou podle Majerové velké, Rusko na tom v tomto ohledu není příliš dobře a válka mu nepomůže. U padlých vojáků navíc jde o mladé lidi, kterých za normální situace umírá málo. Tyto ztráty mohou vyvolat vychýlení rovnováhy mezi množstvím žen a mužů v daném věku v obyvatelstvu. V případě ztráty populace za války navíc nejde jen o padlé vojáky, ale i o obyvatele, kteří se rozhodli zemi opustit.

Putin se podle Majerové snažil porodnost podporovat populačními opatřeními na v pořadí druhé a další děti. Porodnost se v Rusku po úpadku v 90. letech začala zvyšovat, po roce 2010 dosáhla k hodnotě 1,8 dítěte na ženu. Stejně tak se zvyšovala i naděje dožití v souvislosti s pokročilejším zdravotnictvím a růstem životní úrovně. Pozitivně se podepsal i nástup silných ročníků z 80. let do období nejplodnějšího věku. Od roku 2016 porodnost v Rusku opět klesá, nyní je na čísle 1,5 dítěte na ženu, což zhruba odpovídá evropskému standardu. Do nejplodnějšího období ale aktuálně nastupují převážně slabé ročníky z 90. let a začátku století. „V současné době je naděje dožití v Rusku u mužů o deset let nižší než v Evropě, se stále obrovským rozdílem mezi muži a ženami. Plodnost je na úrovni západních zemí, to znamená pod hranicí prosté (záchovné) reprodukce, a imigrace klesá,“ vysvětluje Majerová.

Dlouhodobě udržitelná propopulační politika se podle Majerové musí zakládat na zajištění stabilních ekonomických podmínek pro rodiny a na kvalitní dostupné předškolní péči. To se ale Rusku dlouhodobě nedaří. Majerová uvedla, že válka může přinést i pozitivní demografický trend, který jsme zaznamenali už v minulosti – po konci obou světových válek porodnost narostla.

Celý článek o demografické krizi v Rusku včetně jeho audioverze najdete na webu Seznam Zprávy zde.

Předpověď vývoje ruské populace (zdroj: Seznam Zprávy)

Zdroj fotografií v náhledech: archiv KDEM