FIS už tři roky spolupracuje na využití AI při vysvětlování dezinformací

V posledních třech letech se vědci a studenti fakulty věnují průkopnické práci v boji proti dezinformacím. Ve dnech 10. a 11. dubna se v Lisabonu uskutečnil závěrečný meeting projektu CIMPLE – Countering Creative Information Manipulation with Explainable AI.

Projekt, který začal v dubnu 2021 a pokračuje do května 2024, se zaměřuje na využití AI pro vysvětlování dezinformací pomocí metod umělé inteligence. Klíčovými metodami jsou znalostní grafy (Knowledge Graphs) a hluboké učení (Deep Learning), které jsou využívány ve spolupráci s fact-checkery.

V rámci projektu vzniklo na FIS 15 časopiseckých a konferenčních publikací a 8 disertačních a diplomových prací, které byly při obhajobách hodnoceny vesměs výborně. Z rozpočtu projektu bylo vyplaceno studentům FIS přibližně 2,4 milionu Kč, a to jak doktorandům, tak ve významné míře (přes 900 tis. Kč) i studentům magisterského studia relevantních programů – zejména Znalostní a webové technologie (kde jsou vyučována obě klíčová témata projektu – Knowledge Graphs i Deep Learning), ale i dalších, včetně anglického ISM.

Současně byl podán i návrh tematicky navazujícího projektu na období 2026–2028, s obdobným složením partnerů, do kterého byla FIS opět přizvána.