Získal som iný pohľad na svet

Na Erasmus som chcel ísť už počas bakalárskeho štúdia, no bohužiaľ sa mi to nepodarilo. Bol som z toho trochu smutný, ale povedal som si, že to skúsim opäť počas magisterského štúdia. Oplatilo sa! Dostal som sa na sever Švédska, do menej známeho študentského mesta Umeå, kde je možné napríklad pozorovať polárnu žiaru.

Pred príchodom do Švédska som bol prirodzene trochu v strese, pretože to bolo pre mňa niečo nové, trochu výstup z komfortnej zóny. Predtým som zvykol celkom dosť cestovať, dokonca vo väčšine prípadov sám, ale pobyt v krajine dlhší čas je niečo trochu iné. Nakoniec som veľmi rád, že som sa Erasmu zúčastnil. Získal som veľa skúseností, iný pohľad na svet a množstvo zážitkov s novými kamarátmi.

Umeå nemá až toľko možností ako veľké mestá, samozrejme ju nie je možné porovnávať s Prahou. Ale je to ideálne mesto pre tých, ktorí vyhľadávajú pokoj a prírodu. Čo bolo pre mňa ideálne, keďže budovu internátu som mal blízko pri lese a jazere s krásnym výhľadom z okna v mestskej časti Nydalahöjden (Rullstensgatan). Internáty sú tam na úplne inej úrovni ako u nás. Základným štandardom je mať vlastnú veľkú izbu s kúpeľňou a zdieľanú veľkú kuchyňu so spoločným veľmi útulným priestorom. Okolie mesta ponúka hlavne lesy a jazerá, takže je možné vyraziť do prírody, športovať, pokiaľ nie je zima a miestami 2 metre snehu. Ale v obytných častiach mesta sa nachádzajú taktiež nákupné centrá, supermarkety, kaviarne, reštaurácie, bary a podobne.

Samotná univerzita bola vybudovaná na európske pomery nezvyčajným americkým štýlom, pretože všetky svoje budovy má v jednom areály. Je naozaj veľká, pekne a moderne vybavená. Uspokojí aj náročných študentov, ktorí hľadajú súkromné miesta na prácu, veľkú knižnicu, kaviareň a podobne. Okrem toho sa v jej blízkosti nachádza veľké športové centrum Iksu Sport, ktoré obsahuje priestory pre všetky možné športy, od veľkého fitness centra, cez lezecké steny, vnútorný beach volejbal až po bazén a saunu.

Je možné si vyberať z rôznych predmetov v angličtine a predmety sú vyučované iným štýlom ako sme zvyknutí doma. Jedná sa viac o diskusiu v rámci hodín s učiteľom a prácu na projektoch, ale na niektorých predmetoch nesmú chýbať ani testy. Je možné si vybrať aj online predmety a absolvovať ich z pohodlia izby internátu, ako som to prevažne zvolil ja. Osobne som mal 3 predmety a nemal som ich počas celého semestra, postupne som si niektoré ukončil a povinnosti mi ubúdali. Čo bola pre mňa veľká výhoda, mal som dostatočné množstvo voľného času a mohol som cestovať.

Cestovať je možné kdekoľvek, ale najviac odporúčam precestovať severské krajiny ako som to urobil ja, ak vám to čas a peňaženka dovolí. Je možné cestovať po celom Švédsku od juhu až po samotný magický sever. Cestovanie do Fínska, Nórska a Dánska je taktiež obľúbené a dostupné. S prestupom v Štokholme sa dokonca môžete vybrať na Island, tak  ako som to spravil ja. Spartiou nových kamarátov sme precestovali skoro celý Island v priebehu 2 týždňov.

Na svoj Erasmus spomínam len pozitívne a tieto spomienky mi ostanú až do konca života, do toho sa oplatí investovať.

– Filip Bartoš (Data a analytika pro business), Umeå University ve Švédsku. Napiš mi na Instagram.