Ohlédnutí za Týdnem inovací ve výuce LS 22/23

Téměř před měsícem proběhl druhý Týden inovací ve výuce s více jak 150 akcemi po celé VŠE. Fakulta informatiky a statistiky letos připravila skoro 40 netradičních přednášek, workshopů a exkurzí z nejrůznějších oblastí. Ve zpětné vazbě se studenti pozitivně vyjadřovali k exkuzi do výzkumné agentury Ipsos, workshopům zaměřeným na UX design a kaligrafii, dále k akcím Extratřída vyjednávání FBI, Já vám to spočítám! – akci programu Matematické metody v ekonomii, Datová analýza, modelování a programování pro kvantitativní obory, Virtuální produkce – budoucnost filmové tvorby?, Focení v extrémních podmínkách a také k páteční přednášce o kritickém rozhodování.

A jak to na FIS probíhalo?

Katedra ekonometrie uspořádala celodenní workshop Energetika v ČR – fungování trhu, jeho regulace a dopady současných krizí pohledem regulátora. Odborníci z Energetického regulačního úřadu na workshopu mluvili o možnostech monitorování trhu v České republice, o společenském dopadu cen energií během krize a o tom, jak na energetickou krizi reagovali samotní regulátoři.

Pokud vás toto téma zajímá nebo pokud hledáte např. téma diplomové práce z této oblasti, kontaktujte organizátory workshopu doc. Ing. Tomáše Formánka, Ph.D., (tomas.formanek@vse.cz) a prof. RNDr. Ing. Michala Černého, Ph.D., (cernym@vse.cz).

Přípravný tým z Katedry systémové analýzy / Prague Data Ethics Lab uspořádal diskuzi s pěti zakladateli technologických startupů, kde probrali nejen zakládání, ale i rozvoj technologických startupů. Dle odezvy studentů to byla vydařená akce. Záznam můžete zhlédnout i dodatečně zde.

Na Katedře systémové analýzy také proběhla již II. studentská posterová konference. Cílem konference bylo zhodnotit pohledem studentů aktuální trendy v rámci aplikované informatiky, především z hlediska empirického výzkumu. Do čtyř odborných sekcí se zaregistrovalo přes 30 studentů.

Katedra ekonometrie připravila pestrou akci Já vám to spočítám!, při které prakticky a zábavně ukázala aplikace ekonometrie, operačního výzkumu a teorie her. Na závěr akce dorazili i odborníci ze společnosti Ernst & Young, kteří vysvětlili detaily modelování úvěrového rizika a pohostili nás na afterparty v nedaleké pivnici.

Na 300 studentů se zúčastnilo workshopu Extratřída vyjednávání FBI ve Vencovského aule. O bohaté vyjednavačské zkušenosti a dovednosti se podělil světově uznávaný speaker Phil Andrew. Studenti si mohli vyjednávání i vyzkoušet – doc. Ing. Ota Novotný, Ph.D., z FISu se pro tyto účely stal dobrovolně uneseným. Akce byla plná zajímavých informací i emocí. Vybraní studenti dostali následně možnost zúčastnit se konference NegotiCON, kterou zorganizovali naši vyučující předmětu Vyjednávání Mexo Řehák a Hana Šnáblová.

Fakultu navštívil prof. Iordanis Kavathatzopoulos (Division of Vi3; Human-Machine Interaction, Department of Information Technology, Uppsala University, Švédsko). V rámci Inovačního týdne proběhl seminář Ethical competence in organizations and the design of IT a přednáška Artificial intelligence and ethics.

Na FIS přednášel i prof. Giancarlo Guizzardi z University of Twente (NL). Ve svých přednáškách se věnoval těmto tématům: Types, Taxonomic Structures and Ontology Design Patterns; Relations, Events and Explanation a Implementing Better Ontologies with gUFO. Zároveň vystoupil i v rámci akce Rozšířený Sympósion Kognitivní informatiky. S Giancarlem Guizzardim jsme připravili i rozhovor, na který se můžete podívat zde.

Studenti se také mohli zúčastnit hackathonu, který speciálně pro studenty VŠE připravil partner FIS Raiffeisenbank. Studenti v týmech měli za úkol vymyslet vylepšení mobilní bankovní aplikace, které by ocenili klienti bank. Kromě toho, že byla akce plná inspirace a nápadů, to byla také skvělá příležitost pro navazování kontaktů a učení.

Děkujeme všem, kteří na tyto i další akce dorazili a také všem partnerům, organizátorům a lektorům.