Petr Mazouch ve Studiu ČT24: O prognóze Ministerstva financí

Ministerstvo financí v dubnové prognóze zlepšilo výhled české ekonomiky. Doc. Ing. Mgr. Petr Mazouch, Ph.D., novou predikci probral 12. dubna ve Studiu ČT24. Vyjádřil se nejen k tomu, na čem by měla vláda šetřit a jaké kroky uskutečnit, ale i k současnému stavu trhu práce. 

Petr Mazouch mimo jiné zdůraznil i to, že vynakládání veřejných prostředků do určité míry závisí na tom, co povoluje zákon. „Některé výdaje prostě musíme realizovat a v současné době se obávám, že u většiny návrhů, které jsou zatím v dílnách jednotlivých resortů, tak spíše nemůžeme očekávat, že by jejich dopad byl silný už v letošním roce.” vysvětlil Mazouch.

Velký problém, který tíží český rozpočet, je plošné rozdávání peněz. Řešení pro tuto záležitost nedokázala najít ani předchozí, ani současná vláda. Takové rozdávání peněz by mělo být striktně omezeno, protože zvyšuje nejen výdaje státního rozpočtu, ale i míru inflace.

Zásadní roli budou hrát domácnosti a jejich ochota utrácet – ta je teď velmi nízká. Podle Mazoucha tomu nepomáhá myšlení Čechů. „Dost nehezky v tomhle hraje roli psychika a psychologická stránka věci, která se dnes na úrovni některých policy makerů opírá o to, že straší lidi. Straší, že bude dráž, že bude hůř, že nám může vyvstat problém na trhu práce. To je věc, která by měla jít spíš opačným směrem. Měli bychom domácnosti uklidnit. Vypadá to, že trh práce a i ta prognóza nejenom Ministerstva financí ukazuje, že trh práce je v současnosti v dobré kondici, že nehrozí nějaký drastický kolaps, a to je věc, která je strašně důležitá, vnést mezi domácnosti a spotřebitele důvěru v to, že ta situace není špatná.” dodal závěrem Petr Mazouch.

Komentář Petra Mazoucha najdete na tomto odkazu (čas přibližně po 7. minutě).