Alkohol v České republice: mortalita, morbidita a sociální kontext

Konzumace alkoholu patří v České republice tradičně mezi nejvyšší v Evropě. Dlouhodobě tolerantní postoj k alkoholu, jak v populaci, tak napříč politickým spektrem, se uplatňuje v nepříznivém nárůstu úmrtí souvisejících s alkoholem, a to u obou pohlaví.

Rutinní data z evidence zemřelých podchycují pouze část problému, takzvané přímé důsledky alkoholu. Epidemiologické studie však prokázaly nepřímou souvislost s alkoholem i u mnoha dalších případů a onemocnění, jako jsou nehody, násilná úmrtí, hypertenze, ischemická choroba srdeční nebo zhoubné novotovary. Při odhadu celkových dopadů alkoholu je proto potřeba zohlednit i nepřímou složku netodou tzv. populačních frakcí, která vychází z prevalence rizikové konzumace alkoholu dle pohlaví, věku a z předpokládané hodnoty relativního rizika. Úmrtnost související s alkoholem je také silně koncentrována ve znevýhodněných sociálních skupinách s nižším vzděláním, z venkova a nebo nesezdaných párů.

Navrhovaný projekt si klade za cíl poskytnout co nejpřesnější odhad alkoholové zdravotní zátěže v České republice, včetně jejího vývoje a sociální/regionální stratifikace.

Cíle projektu jsou:

  • analyzovat dlouhodobý vývoj úmrtnosti související s alkoholem
  • odhadnout alkoholovou zátěž na základě výběrových šetření a vícečetných příčin úmrtí
  • analyzovat komorbiditu alkoholové úmrtnosti
  • analyzovat sociální a regionální nerovnosti alkoholové úmrtnosti a jejich determinanty

Řešitel: RNDr. Markéta Majerová, Ph.D.