Interpretace aspektů krajiny prostřednictvím humanitních a uměleckých věd

Projekt Interpretace aspektů krajiny prostřednictvím humanitních a uměleckých věd, realizovaný v rámci programu TAČR: Éta, využívá umělecké a vědecké metody k rozvoji místních komunit a jejich aktivnímu zapojení do dění v oblasti Velké Chuchle, Radotína, Zbraslavi, Lahovic, Lipenců, Prahy 12 a Černošic, souhrnně nazývané Soutok.

Cílem projektu je prohloubení vztahu obyvatel k přírodě, historii, umění a komunitnímu životu v této lokalitě a hledání způsobů, jak tato témata efektivně sdílet s veřejností. Projekt se odehrává v rámci plánovaného příměstského parku Soutok, který se bude nacházet až k Berounu a hraje klíčovou roli v ekologii a udržitelném rozvoji Prahy.

V rámci projektu je realizováno pět tematických částí, které se zaměřují na lokální problematiku. Na jejich základě vzniknou interpretační centra a vzdělávací programy, jež budou sloužit místním komunitám a umožní jim další rozvoj těchto témat. Interpretační centra budou fungovat jako prostor pro objevování a intelektuální i emocionální propojení návštěvníků s daným místem a místní komunitou. Jejich podoba bude interaktivní – formou výstav, performancí, divadelních představení či jiných uměleckých forem, na nichž se budou podílet studenti AMU a VŠE.

Hlavním výstupem projektu bude Zobecněná metodika pro interpretaci aspektů krajiny, která nabídne postupy pro kreativní interpretaci sociologických, přírodovědných, kulturně-historických, ekologických a ekonomických aspektů území.

Partneři projektu:
Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy (hlavní řešitel)
Akademie múzických umění v Praze
Vysoká škola ekonomická v Praze

Řešitel: Ing. Zdeněk Vondra, Ph.D.