Vyšla nová studie Jakuba Fischera a Petra Mazoucha
Vyšla nová studie Společenství obcí: potenciální úspory z rozsahu a dopad na snížení administrativní zátěže ředitelů škol, kterou na základě zadání Partnerství pro vzdělávání 2030+ a Svazu měst a obcí ČR zpracovali Jakub Fischer a Petr Mazouch. Výsledky studie odhalily, že školy by vzájemnou spoluprací mohly ušetřit nejen finanční prostředky.
Ředitelé českých škol věnují velkou část svého času nepedagogickým činnostem, zejména administrativě. Oproti tomu nejúspěšnější vzdělávací systémy umožňují ředitelům věnovat až 80 % času zlepšování kvality výuky, v Česku je to asi jen 20 %.
Podle výsledků studie by školy sdílením činností v oblastech vedení finančního a mzdového účetnictví nebo správy budov ušetřily asi 2 mld. Kč ročně. U některých dalších činností by nedošlo k přímé finanční úspoře, ale školy by mohly získat lepší službu (např. lepší správu IT, právní servis nebo přístup k dotacím). Optimalizací by ředitelé navíc i získali čas, ve kterém by se mohli soustředit na zlepšování výuky.
Impulsem ke zpracování studie byla mimo jiné i novela, jejímž cílem je podpora meziobecní spolupráce a zvýšení kvality veřejných služeb. Právě ta by měla v budoucnu umožnit vznik a rozvoj dobrovolných svazků, které by umožnily efektivní sdílení agend v sociálních službách, zdravotnictví nebo právě školství.
Studie byla realizována za finanční podpory Nadace České spořitelny, Nadace RSJ a Nadace BLÍŽKSOBĚ. Jakub Fischer studii představil 3. listopadu v Online kavárně Nadace České spořitelny, záznam zhlédněte zde. O studii informoval i Deník N, článek si můžete přečíst zde. Celou studii najdete na tomto odkazu.