O inovacích statistiky s Jaroslavem Sixtou, místopředsedou ČSÚ a docentem z KEST
Jak se inovuje statistika? To rozebral v rozhovoru únorového vydání magazínu Statistika&My místopředseda Českého statisického úřadu doc. Ing. Jaroslav Sixta, Ph.D., který zároveň působí na Katedře ekonomické statistiky.
Současné výkonné technologie pro zpracování a sběr dat jsou s rychle měnící se dobou stále dostupnější a přinášejí nové možnosti. Současně se ale mění i nároky uživatelů, ti dnes chtějí přesnější data rychleji než kdykoli dřív. Zvýšení efektivity je nutné také kvůli nákladům. ČSÚ má aktuálně o třetinu méně zaměstnanců než před dvaceti lety, přestože vytváří několikanásobně více statistických výstupů. V neposlední řadě vyžaduje nové výstupy i Eurostat.
Jedním z dobrých příkladů inovací, které se v ČSÚ zavádějí, jsou scanner data. Využívat se začala i díky spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu a také se společnostmi Coop a Ahold. Hlavním motivem přitom nebylo ušetřit, ale především zvýšit kvalitu dat. V minulosti data získávaly tazatelky, které opisovaly aktuální ceny zboží z cenovek v regálech. Množství produktů se ale prodává především v akcích a mimo to je lidé skoro nekupují. „Ze scanner dat máme naprosto přesné údaje, za jakou průměrnou cenu v daném časovém období koupili zákazníci lahev piva, kilogram pracího prášku, litr mléka a podobně. Navíc, na rozdíl od tazatelek, které zjišťovaly ceny pouze vybraných produktů, protože všechno by kapacitně nezvládly, máme nyní také podchycený kompletně celý sortiment.” vysvětlil v rozhovoru Jaroslav Sixta. Třeba tímto způsobem se zkvalitňují statistiky, prospěch to přináší i personální oblasti. Tazatelky už nemusejí chodit do obchodů a mohou tak posílit tazatelskou část pro šetření v domácnostech.
ČSÚ inovace konzultuje i s univerzitami a vědci. „V minulosti jsme třeba s odborníky konzultovali, jakou cestou se vydat v případě strojového učení pro scanner data. Pomohly nám i vědecké programy Technologické agentury ČR, například s přípravou scriptů v jazyce R pro metodiku výběru pro sociální statistiky. Nyní chceme akademickou sféru oslovit s žádostí o pomoc při využívání satelitních snímků pro statistické účely.” dodal Jaroslav Sixta. ČSÚ spolupracuje s vysokými školami také v oblasti vzdělávání. Zatímco si zaměstnanci ČSÚ doplňují znalosti na kurzech na VŠE, úřad každoročně přijímá pět až šest studentů různých vysokých škol na stáže. Z těchto stážistů se pak často stávají zaměstnanci.
A jaké inovace čekají ČSÚ do budoucna? Podle Jaroslava Sixty se chystá modernizace statistického informačního systému. Cílem je v budoucnu úplně vyřadit výkazy ve formátu PDF a nahradit je online vyplňováním. Většina dat by však měla být získávána přímým napojením na podnikové informační systémy.
Přečtěte si na tomto odkazu celý rozhovor s místopředsedou ČSÚ Jaroslavem Sixtou, který vyšel v únorovém čísle časopisu Statistika&My.