Studie FIS ukázala na kritický nedostatek personálu ve zdravotnictví
Katedra ekonomické statistiky na FIS provedla analýzu nabídky a poptávky na trhu práce ve vybraných netržních profesích. Výsledky ukazují, že v řadě klíčových odvětví, jako je zdravotnictví a školství, hrozí v následujících letech vážné personální nedostatky.
Studie se zaměřila na profese všeobecných sester, lékařů, stomatologů, učitelů a pracovníků veřejné správy. Kritickým faktorem je stárnutí pracovní síly a rostoucí poptávka, která bude klást značné nároky na vzdělávací systém i plánování kapacit.
Například v oblasti všeobecných sester a bratrů může do roku 2030 chybět až 5 000 pracovníků. Aby bylo možné tuto poptávku pokrýt, bylo by nutné zdvojnásobit počet absolventů. U lékařů je situace kritická zejména v ambulantní péči, kde více než 40 % lékařů již překročilo věk 60 let. Pozitivní vývoj naopak zaznamenala stomatologie, kde dochází k postupnému omlazení oboru díky náboru absolventů, včetně těch ze zahraničí.
Výzkum slouží také jako podklad pro navazující analýzy pracovních preferencí generace Z a přináší doporučení pro tvorbu vzdělávací politiky i dlouhodobé personální plánování v netržních odvětvích. Celá studie je ke stažení zde: ODHAD NABÍDKY A POPTÁVKY NA TRHU PRÁCE DO ROKU 2030: VYBRANÉ NETRŽNÍ PROFESE