Aplikovaná datová analytika a umělá inteligence
Standardní délka studia: 2 roky
Předpokládaný počet přijímaných uchazečů: 80
Garant programu: doc. Ing. Miloš Maryška, Ph.D.
Garantující katedra: Katedra informačních technologií
Program navazuje na dřívější magisterský program Data a analytika pro business.
Cílem studijního programu Aplikovaná datová analytika a umělá inteligence (ADA) je osvojit si praktické dovednosti z oblasti dat, analytiky a technologií. Studium zahrnuje práci s aplikací umělé inteligence včetně strojového učení, zpracování Big Data, analytiky v cloud prostředí a datovou analýzou v businessu, stanovování její přidané hodnoty, řízení rizik a aspektů bezpečnosti, ale také předměty z oblasti soft skills důležitých pro uplatnění na manažerských pozicích. Získané znalosti a dovednosti slouží pro řešení samostatných a rozsáhlých analytických projektů jak v podmínkách ČR, tak i na globální úrovni.
Současně si program klade za cíl zprostředkovat absolventům vhled do specifik aplikace výše uvedených technologií v konkrétních odvětvích tak, aby byli schopni je okamžitě využít v praxi.
Klíčové oblasti studia:
- data a analytické technologie (např. umělá inteligence),
- implementace datové analytiky v businessu,
- řízení rizik a bezpečnostní aspekty.
V prvním ročníku studia probíhá výuka blokovou formou, která se liší od způsobu studia většiny bakalářských programů. Studenti chodí do školy vždy na dva celé dny v týdnu (čtvrtek a pátek). V těchto dnech probíhá vždy intenzivní výuka jednoho předmětu, který je obvykle rozdělen na šest výukových dní ve třech týdnech za sebou. V rámci každého celodenního bloku se vždy střídají vystoupení vyučujících, samostatná nebo týmová práce studentů a vystoupení hostů z praxe a diskuse s nimi. Každý blok má svůj vlastní scénář odpovídající probírané problematice. Po ukončení výuky posledního bloku předmětu následuje zkouška z dané problematiky a studenti začínají studium dalšího předmětu ve studijním plánu.
Přesný harmonogram studia a návaznosti předmětů studenti dostanou vždy dopředu a mohou si podle něj potom naplánovat své další záležitosti mimo studium. Povinné předměty je velmi vhodné studovat podle harmonogramu. Povinné předměty jsou vypisovány pevně v rozvrhu pro všechny studenty programu najednou. Vzhledem k výše uvedené blokové formě studia v programu nejsou zkoušková období a výuka probíhá pravidelně od září do června s dvou týdenní pauzou mezi semestry.
Výhody blokové formy výuky oproti klasickému schématu výuky na VŠ zahrnují:
- Možnost hlubšího ponoření do problematiky díky soustředěné výuce jednoho předmětu.
- Lepší propojení teorie a praxe díky častým vystoupením odborníků z praxe.
- Efektivnější práce ve skupině a intenzivnější spolupráce mezi studenty.
- Rychlejší získání praktických dovedností.
Z výše uvedeného důvodu nelze plánovat výjezd na Erasmus v průběhu prvního ročníku. V druhém ročníku je naopak výuka velmi flexibilní, studenti odcházejí na povinné praxe dle svých preferencí a současně si volí z nabídky volitelných předmětů (vyučovaných jak blokově, tak neblokově) podle potřeby. Druhý ročník je také ideální na výjezd na Erasmus.
Vyučované předměty
Volitelné předměty: | |
Aplikovaná optimalizace pro data-driven business | Aplikační oblasti blockchainu a technologií distribuované účetní knihy |
Cloudové platformy a služby pro datovou analytiku | Datová analytika – kategorizace a specifika |
Leadership v IT | Modelování architektury |
Osobnost datového analytika | Self Service Business Intelligence |
Uplatnění absolventů
Absolventi programu ADA dokážou prakticky aplikovat a využívat analytické znalosti a dovednosti při implementaci složitých variant nasazení analytických technologií, aktivně využívají metody a postupy transakční datové analytiky, pokročilé prediktivní modelování, modely a technologie a analytické dovednosti včetně využití dostupných pokročilých softwarových produktů v této oblasti. Uvedené metody a technologie umějí taky nasazovat ve vybraných průmyslových odvětvích nebo v oblasti e-governmentu.
- datový analytik,
- datový architekt,
- manažer v oblasti dat a analytiky,
- storyteller,
- data scientist,
- business intelligence consultant,
- ML OPS engineer.


Povinná praxe
Součástí magisterského programu je i povinná praxe, na které student získá praktické zkušenosti prostřednictvím zapojení do projektů a úkolů řešených ve vybrané firmě či veřejné instituci. Praxe je realizována ve spolupráci s partnerskými firmami či veřejnými institucemi na základě uzavřené smlouvy o partnerství.
Navazující doktorské studium
Absolvent magisterského programu Aplikovaná datová analytika a umělá inteligence může pokračovat ve studiu také na doktorském stupni:
- Aplikovaná informatika


Den otevřených dveří
Na Dni otevřených dveří se seznámíš s děním na fakultě a projdeš si prostory školy. Zároveň získáš hlubší pochopení nejen náplně studijních programů, ale také se dozvíš všechny klíčové aspekty vysokoškolského života.
Přijímací řízení
Okruhy k přijímacímu řízení a doporučenou literaturu nalezneš zde. Uchazečům o tento studijní program nebude prominuta přijímací zkouška.
Více informací o přijímacím řízení
Kontakt
Máš-li nějaké dotazy ohledně budoucího studia, můžeš využít našeho projektu „Zeptej se!“. V projektu jsou zapojeni naši aktuální studenti, kteří ti rádi odpoví na vše, co tě zajímá ohledně magisterského studia na FISu nebo cokoliv s ním spojeným. Kromě toho máš i možnost napsat na studijní oddělení, které ti bude kdykoliv nápomocné v průběhu tvého studia.