Studio 6 II ČT: Index lidského rozvoje klesá. Co na to tajemník katedry demografie Tomáš Fiala?
Index lidského rozvoje OSN od 90. let rostl, nyní ale poprvé v historii klesá. Jak výrazný pokles registrujeme a jak si vůbec stojí v žebříčku Česká republika? Hostem Studia 6 II České televize byl 13. září 2022 RNDr. Tomáš Fiala, CSc., tajemník katedry demografie.
Změny přinesla pandemie i válka na Ukrajině. Tento index, který je prostředkem pro srovnání kvality života ve všech členských státech, bere v potaz tři oblasti: očekávanou délku života, úroveň vzdělanosti a celkovou vyspělost státu. Doplňuje tak srovnávání jednotlivých zemí dle HDP.
Index lidského rozvoje od 90. let rostl díky zvyšování vzdělanosti i růstu očekávané délky života. Změna přišla s pandemií, ovlivní ho nepochybně i válka na Ukrajině. „V posledním roce v důsledku covidu došlo asi ve 150 zemích ke zvýšení úmrtnosti, k poklesu délky života a pokračovalo to i v dalším roce. Zároveň došlo k poklesu HDP v důsledku protikoronavirových opatření, takže proto i ten světový index v posledních dvou letech klesal.” vysvětlil Tomáš Fiala. Délka života u nás klesla asi o jeden rok, podle Fialy tedy nejde o významný pokles a index by mohl opět začít růst. Tajemník katedry demografie ale považuje za nebezpečnější důsledky klimatických změn.
Jako každý index, i Index lidského rozvoje má své limity. Výpočet počítá s průměrnými hodnotami, je navíc velmi zjednodušený a nebere v potaz např. pocit bezpečí, štěstí, ani problematiku životního prostředí. Česká republika se v žebříčku Indexu lidského rozvoje nachází aktuálně na 32. místě. Překvapivou zajímavostí je, že v případě zohlednění ekologického zatížení by se Česko umístilo na 24.–25. pozici.
V praxi mohou indexy využívat např. politici. Zprávy o nich jsou veřejně dostupné a politici by na ně měli příslušně reagovat a hledat cesty, jak zlepšit životy lidí v dané zemi.
Více podrobností naleznete v celém dílu pořadu na odkazu zde.
Zdroje fotografií v náhledech: archiv KDEM