Klára Kalíšková z KEST na ČT24 o uprchlících na českém trhu práce

Téměř rok se svět potýká s válečným konfliktem na Ukrajině. Jak se ale válka promítla do situace na českém pracovním trhu? O tématu zaměstnávání uprchlíků hovořila v pořadu 90′ ČT24 Klára Kalíšková z Katedry ekonomické statistiky. 

Mohli by ukrajinští uprchlíci zachránit český trh práce? Otázkou je, zda Česká republika dokáže uprchlíky integrovat. „Prohrou pro Česko je nejenom to, že nevyužíváme jejich kvalifikaci, ale i to, že v tuhle chvíli nejsme schopni jim dát nějakou dlouhodobou vizi.” říká o situaci Kalíšková. Podle průzkumů chce přitom značná část uprchlíků v naší zemi zůstat, proto by mělo smysl umožnit jim pracovat na pozicích, které skutečně odpovídají jejich kvalifikaci.

Pokud chce člověk pracovat na pozici v jeho kvalifikaci v dané zemi, nejde to hned. Narážíme zde na několik problémů, jedním z nich je znalost jazyka. Uprchlíci uvádějí neznalost jazyka jako jednu z nejvýraznějších překážek při hledání práce, zejména té kvalifikované. Z tohoto pohledu by bylo třeba výuku češtiny zintenzivnit. Kromě jazyka je ale problémem také proces uznávání kvalifikací.

Struktura přicházejících uprchlíků je navíc velmi specifická – většinu tvoří ženy s malými dětmi. Sladění pracovního a soukromého života je v Česku poměrně náročné, ženy z Ukrajiny tedy dále odkrývají již známý problém. „V tuhle chvíli největší překážka je určitě zajištění péče o děti. Ale není to samozřejmě jenom o těch školkách a potenciálně místech ve školách. My si musíme uvědomit, že ženy s menšími dětmi jsou relativně specifickou skupinou, která velmi často potřebuje nějaký flexibilní přístup k zaměstnávání – často vyžadují například zkrácené úvazky, nějakou flexibilitu v pracovní době nebo i v místě zaměstnání a další věci, které dlouhodobě na českém trhu práce nefungují.”  To bylo zmíněno i v předchozím rozhovoru, který poskytla Klára Kalíšková v rámci podcastu PROSPERO pro Index prosperity Česka, najdete ho zde.

A jak je to s muži? Část ukrajinských mužů naopak Českou republiku opustila za účelem boje ve své vlasti. Ti příchozí některé pozice nahradili, ale protože podstatnou část příchozích uprchlíků tvoří ženy, ne všechny pracovníky, zejména na manuálních pozicích, lze nahradit. Setkáváme se tak s dalším problémem, který nás trápí již delší dobu a touto situací se jen prohloubil.

Celý záznam pořadu 90′ ČT24 s Klárou Kalíškovou můžete zhlédnout na tomto odkazu.