Peter Vajdečka v iROZHLAS o aplikaci pro rozpoznávání dezinformací

Nedávno jsme informovali o úspěchu studenta FIS Petera Vajdečky, který se umístil na 3. místě v IT SPY 2022, elitní soutěži o nejlepší diplomovou práci v oblasti informatiky a informačních technologií. Nyní média zaujala aplikace s umělou inteligencí, která pomůže s bojem proti dezinformacím, a tak si redaktorka iROZHLAS Eva Kézrová pozvala Petera, autora této aplikace, na rozhovor. 

Právě umělá inteligence by mohla v budoucnu účinně bojovat proti dezinformacím. Mezinárodní projekt má za cíl shromažďovat informace o tématu tak, aby je lidé mohli přesně vyhodnotit. Tomu bude nápomocná i Peterova aplikace, která zvládne z dlouhých textů rychle vytvořit stručné shrnutí. Aplikace z původního článku o délce asi 1200 slov během pár sekund vytvoří souhrn. Ten pak napoví, jestli se jedná o dezinformační článek bez nutnosti čtení celého textu. Výhodou je i to, že uživatel si může sám nastavit délku a vytvářet tak delší nebo kratší srhutí.

Základem aplikace je neuronová síť, která využívá databáze webových serverů s obrovským množstvím slov. „Člověk se milion textů nenaučí, ale právě umělá inteligence se dokáže milion textů naučit, aby každý dokázala nějakým způsobem generovat.“ popisuje Peter Vajdečka, autor aplikace. U vytváření souhrnů ale funkce aplikace nekončí. „Pomocí doporučovacího systému můžeme editorovi doporučit vědecké články, aby si mohl dohledat nějaké úseky v odborné literatuře, aby dostal argumentaci a kontakt na autory těch odborných článků.“ vysvětluje prof. Vojtěch Svátek, vedoucí Peterovy diplomové práce.

Kromě VŠE se na systému využívajícím umělou inteligenci proti dezinformacím podílí i kapacity z Francie, Velké Británie, Rakouska a Portugalska.

Celý rozhovor a více informací o tomto tématu najdete zde.

Peter Vajdečka v iROZHLAS o aplikaci pro rozpoznávání dezinformací