Podcast Seznam Zprávy o rodičovském příspěvku s Klárou Kalíškovou z KEST

Měl by se zvýšit rodičovský příspěvek? Státem plánované změny se pravděpodobně dotknou většiny, nebo všech rodičů malých dětí. Zvažuje se zkrácení doby rodičovské dovolené, zvýšení příspěvku, ale i pobídka pro střídání rodičů. O možných dopadech těchto změn na české rodiny hovořila v podcastu Seznam Zprávy Ptám se já PhDr. Klára Kalíšková, M.A., Ph.D., z Katedry ekonomické statistiky. 

Podle Kalíškové by se měl rodičovský příspěvek zvýšit, respektive by se tento typ dávky měl pravidelně valorizovat, celkově by ale zasloužil výraznější změnu. „Rodičovský příspěvek by si už žádal komplexnější balíček opatření a vždycky, už to bylo v roce 2020, kdy jsme navyšovali naposledy o 80 tisíc, tak je to příležitost přinést do toho systému nějaké změny. Přidáváte peníze a můžete přemýšlet o tom, co s těmi dodatečnými penězi udělat.” vysvětlila ekonomka.

Náš systém je specifický, na rozdíl od zbytku světa je rodičovská dovolená v České republice velmi dlouhá, ženy často čerpají příspěvek i déle než tři roky. Uvažovat by se mělo nejen o zkrácení, ale také o překážkách, které ženám brání vrátit se do práce dříve, než dítě dovrší tři roky věku. Faktorem může být nejen infrastruktura zařízení pro malé děti, ve kterých není dostatek míst. „Pokud chceme, aby se matky vracely do práce dřív, musíme jim nabídnout nějaké alternativy, a to nejen ve smyslu typů hlídání, ale i ve smyslu jejich zapojení na trh práce. V zahraničí je sice běžné, že se ženy vrací do práce mnohem dřív než u nás, ale nevrací se na plný úvazek.”  podotkla Klára Kalíšková.

Evropská komise navíc navrhla novou směrnici o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem rodičů. Implementace směrnice Work-life Balance měla proběhnout už do minulého roku, to se ale nepodařilo. Tato směrnice vyžaduje, aby v systému byla tzv. vyhrazená doba pro každého z rodičů, to by mělo motivovat k zapojení obou rodičů do péče o dítě, v našem systému to ale zatím úplně chybí.

Poslechněte si celý rozhovor s Klárou Kalíškovou zde nebo ve všech podcastových aplikacích.

Podcast Seznam Zprávy o rodičovském příspěvku s Klárou Kalíškovou z KEST