Zvažoval som, či na Erasmus nakoniec pôjdem

Jedno z najdivokejších rozhodnutí v mojom živote bolo ísť na Erasmus do Fínska. Asi ako väčšina z nás, po obdržaní výsledkov som celý jasal šťastím. Ale v momente, kedy prišlo na lámanie chleba, ma pochytili kvantá neistôt a pocit strachu. Zvažoval som, či na Erasmus nakoniec pôjdem, no bola to jedinečná príležitosť vystúpiť zo svojej bubliny a zažiť niečo úplne nové.

Po dorazení do menšieho prístavného mesta Vaasa na západe krajiny zo mňa všetok strach opadol a dobrodružstvo tak mohlo začať. Na letisku, aj keď som prišiel okolo jednej hodiny rannej, ma už čakala moja tútorka a zaviezla ma k internátu. Po príchode na internát sme sa ocitli v nepríjemnej situácii, a to že mi nefungoval elektronický kľúč od vstupu do bytu. Keďže situáciu nešlo tak neskoro v noci vyriešiť, moja tútorka mi umožnila nocľah u nej doma. V podobnom priateľskom duchu sa tiahol celý pobyt vo Fínsku. Fíni sú síce povahou prevažne hanbliví a starajú sa o seba, ale ak ich človek požiada o pomocnú ruku, radi vám vo všetkom pomôžu.

Každú sobotu sa klasicky konala študentská akcia v klube Fontána, kde sa bolo možné spoločne so spolužiakmi a lokálnymi obyvateľmi zabaviť, no a počas týždňa sme mali rôzne, primárne nevzdelávacie, akcie. Najprv také, ktoré boli určené na spoznávanie sa, neskôr športové podujatia, zájazdy a výlety ako skrz Fínsko, tak aj do iných okolitých štátov. Osobne som bol v Nórsku, Švédsku a na zájazde do Laponska, raz s partiou na zapožičanom aute, neskôr autobusom spoločne so školou. Mali sme to šťastie uzrieť za tých pár dní aj polárnu žiaru, dokonca rovno trikrát. Lokálna príroda je fascinujúca, upokojujúca a na chvíľu sa ocitnete v úplne inom svete. V Nórsku sme zas mali možnosť kúpať sa v Barentsovom mori v dvojstupňovej vode, čo sme striedali s ohrievaním sa v saune hneď pri pláži. Cestovať po Fínsku za zvýhodnenú cenu je možné vlakovou dopravou, inak som cestoval len letecky, v rámci zájazdu autobusom a po meste pešo. Vaasa je síce väčšie mesto, ale všetko máte viac-menej po ruke a cesta nezvykne zabrať viac ako hodinu. Prechádzky som si naozaj užíval, prispievalo to mojej psychohygiene a mal som tak možnosť v rámci mesta objaviť nové zákutia.

A v neposlednom rade, štúdium na fínskej vysokej škole. Prirovnal by som to k výučbe na Multimédiách, kde študent aktívne vypracováva výstupy naprieč celým semestrom a častokrát pracuje v tíme. Na rozdiel od VŠE ale množstvo predmetov nemá záverečnú skúšku a študent je ohodnotený na základe jeho odovzdaných prác. Sem-tam nejaký minitestík v Moodle. Len pár predmetov bolo zakončených záverečnou skúškou, a to kurz fínčiny a kurz pravdepodobnosti a štatistiky. Predmety neprebiehajú celý semester, väčšina z nich trvá maximálne 2 mesiace, a každý predmet začína a končí v inom termíne. Predmety na škole sa skôr opierajú o marketing a management, ale myslím, že každý si tam vie nájsť to svoje. Jeden z menej bežných predmetov je napríklad kurz s názvom Introduction to Game Studies, ktorý ma zaujal a zároveň sa aspoň čiastočne opiera o môj študijný program. Z 5 zapísaných predmetov (22 kreditov) sa mi podarilo uznať 2 oP, a to už spomínanú štatistiku a Service Marketing.

Vďaka výjazdu si odnášam najmä pocit, že som urobil niečo pre svoj rozvoj, oprášil znalosti angličtiny a odnášam si húfu nezabudnuteľných zážitkov. Na Erasmus sa vrelo odporúčam prihlásiť všetkým, ktorí to zvažujú aspoň čiastočne, a ísť do toho aj napriek nejakým neistotám. Vo všetkom vám dokáže pomôcť zahraničná i domáca škola, ale najmä priatelia, ktorých si tam istotne vytvoríte. Všetkým prihláseným držím palce a tým nerozhodným zas želám zdravý úsudok.

Samuel Remeň (Multimédia v ekonomické praxi), University of Vaasa ve Finsku. Napiš mi na Instagram.